MĚSTO PRO KAŽDÉHO
Manuál urbanisty začátečníka

Text: Osamu Okamura
Ilustrace: David Böhm, Jiří Franta

Vydává Labyrint ve spolupráci s Nadací české architektury, Praha 2020

  • Počet stran: 200, formát 210×260 mm
  • Publikace vyjde v listopadu 2020
  • Publikace je určena pro čtenáře od 12 let.

V dnešní době žije většina obyvatel naší planety ve městech. S narůstající městskou populací rostou i nároky na kvalitu života ve městech. Schopnost městský prostor pochopit a neustále jej zlepšovat je klíčová nejen pro současnost, ale především pro přicházející generace. Každé město je přímým fyzickým otiskem společenství, které jej obývá. Dalo by se říci, že největším bohatstvím a kapitálem každého města jsou právě jeho aktivní obyvatelé. A město, jež ztratí zájem svých nejmladších obyvatel, ztratí svou budoucnost.

Tato kniha z perspektivy mladého a zvídavého obyvatele poutavou vizuální formou přibližuje v 15 tematických okruzích největší výzvy, které před nás současný život ve městech klade. Od problematiky současné podoby měst (např. nová podoba brownfieldů, monofunkční zóny, opuštěné části města a prázdné domy, obří sklady), po téma plánování města, městské dopravy, dostupného bydlení, výstavby a funkčního veřejného prostoru.

Kdo plánuje město a určuje jeho podobu? Můžu si ve městě postavit, co se mi líbí? Kdo zásobuje město energiemi? Co se skrývá v podzemí města? To vše a mnoho dalšího se čtenář dozví v bohatě ilustrovaném textu a na 15 modelech a obrazových cvičeních od ilustrátorů Jiřího Franty a Davida Böhma.

OSAMU OKAMURA (1973) architekt, děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, předseda Komise Rady hlavního města Prahy pro umění ve veřejném prostoru a kurátor projektu Shared Cites: Creative Momentum. Je nominátorem Ceny Miese van der Rohe za Českou republiku. Od roku 2005 do roku 2012 působil jako šéfredaktor architektonického časopisu ERA21, nyní je členem jeho redakční rady. V letech 2013–1017 byl programovým ředitelem mezinárodního festivalu a konference pro obyvatelnější města reSITE. Pravidelně přednáší na univerzitách a institutech v USA, Japonsku a v Evropě.

DAVID BÖHM (1982) absolvent Akademie výtvarného umění v Praze. Spolu s Jirkou Frantou formují respektovanou výtvarnou dvojici a vytvářejí performance, instalace a velkoformátové kresby. Samostatnou autorovu tvorbu lze spojovat především s ilustrací a autorskou knihou, za kterou získal řadu nejprestižnějších ocenění jako Magnesia Litera či Nejkrásnější kniha roku. Vydal unikátní autorský komiks Ticho hrocha (2009), titul Hlava v hlavě (2013). Spolupodílel se na ilustracích a vizuální podobě Průvodce neklidným územím I (2016) nebo knihy Jak se dělá galerie (2016). Jeho prozatím poslední autorská encyklopedie A jako Antarktida (2019) vyhrála cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha pro děti a mládež v letošním roce.

 

JIŘÍ FRANTA (1978) kreslením a malováním tráví už dlouho úplně nejvíc času. Kromě toho vytváří výtavrné instalace, objekty nebo videa. V nakladatelství Labyrint se jako ilustrátor a autor komiksů podílel na knihách Proč obrazy nepotřebují názvy (2015), která získala ocenění Zlatá stuha a Magnesia Litera, a Průvodce neklidným územím I (2016), jenž byl oceněn jako Nejkrásnější česká kniha roku. Je členem umělecké skupiny Rafani a vystavuje v umělecké dvojici s Davidem Böhmem. Společně také zakládali komiksový časopis KIX, navrhli trička pro fanoušky Bohemky a opakovaně se dostali mezi finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého.