OPAFORM
Kdy: čtvrtek 4/06/2020 19:30
Kde: živý stream na facebookových stránkách KRUH a CAMP
Přednáška bude v angličtině
 
jak jistě víte, letošní cyklus přednášek věnujeme severské architektuře. Ze Severských zemí se snažíme vybrat zajímavé přístupy, které by mohly být aplikovány i v našem prostředí. Chceme ukázat současný přístup k architektuře
ve Skandinávii a vztah architektů k naší planetě. Na poslední přednášce jarní části letošního cyklu se představí zástupci norského studia OPAFORM.

Mrzí nás, že se s architekty stále nemůžeme setkat v Praze osobně, ale jsme rádi, že i v této době můžeme v přednáškách pokračovat alespoň v online podobě. Po první úspěšné online akci, kdy jsme se spojili s Villem Harou z finského studia AVANTO Architects, také v červnu uvedeme přednášku kanceláře OPAFORM živě ve virtuálním světě, a to už ve čtvrtek 4. června od 19:30.  
Norské studio OPAFORM, které sídlí v Bergenu, se věnuje neustálému prozkoumávání možností jednotlivých materiálů, stavebních postupů i procesů navrhování. Jejich návrhy jsou založeny na pozorování interakce lidí v prostoru a na filozofii, že architektura je naučená velkolepá hra. Důležitým aspektem jejich práce je výuka a spolupráce se studenty architektury a designu v Bergenu. Kancelář vede projekt „Design & Build“, jehož výsledkem je stavba malých architektonických intervencí (ubytovacích modulů pro jednoho člověka). Tento proces funguje jako pedagogický nástroj i jako příležitost pro výzkum různých experimentálních stavebních technik. „ Dobrá architektura vždy vychází z jejího specifického fyzického a kulturního kontextu, který vychází z tradičních praktik řemesla, formy a materiálu. V naší praxi se snažíme rozvíjet architekturu, která rezonuje s minulostí i budoucností,“ dodávají o své práci zástupci studia OPAFORM. 
 

Mezi jejich projekty patří například horská stavba Tubakuba, která je výsledkem workshopu pořádaném v roce 2014 architektem Espenem Folgerø se studenty Školy architektury v Bergenu. Kabina jako forma udržitelného bydlení šetrného k životnímu prostředí je kompletně off-grid a je z 95 % vyrobená ze dřeva. Ikonický vstup v podobě tunelu se skládá ze zakřivených dlouhých pásů borovicového dřeva připevněných ve vrstvách. Opláštění stavby modřínovým dřevem je vyrobeno tradiční japonskou metodou, která zabraňuje rozkladu a stěna obrácená do údolí je celá ze skla, takže poskytuje nádherný výhled na Bergen umístěný v údolí.

 

Studio OPAFORM je také autorem přestavby horské stodoly na obytnou chatu v Myrkdalenu na západním pobřeží Norska. Stará zemědělská budova byla po dlouhou dobu prázdná, ztratila své původní využití a funkci, a proto ji v roce 2016 norské studio přestavělo na obytnou chatku. Do tradiční stodoly architekti vestavěli obytný modul, dostatečně komfortní pro krátkodobý pobyt a odpočinek náhodných návštěvníků.Mezi další projekty norského studia patří novostavba v části Nøstet v Bergenu nebo dřevěná horská kabina Baly v Balestrandu. Kromě spolupráce se studenty, experimentování se stavebními technologiemi a navrhování modulů se studio OPAFORM věnuje také stavbám rodinných domů. Jejich domy najdete v Bergenu
v částech Nordås či Sandviken nebo například u fjordu Lifjorden.Online přednášku ateliéru OPAFORM budeme vysílat ve čtvrtek 4. června od 19h30 na facebookových stránkách spolku KRUH a Centra architektury a městského plánování – CAMP. Akce proběhne zdarma, ovšem je možnost tuto přednášku a rovněž působení celého spolku podpořit zakoupením virtuálních vstupenek, které jsou k dispozici v předprodeji sítě GoOut.

Přednáška studia Vardehaugen, která původně měla proběhnout společně se zástupci kanceláře OPAFORM, se přesouvá na podzim 2020.

Slavíme 20 let 
Spolek KRUH v roce 2020 slaví 20 let výročí od založení. Kromě pravidelných přednáškových večerů se zahraničními architekty pořádá také festivaly Den architektury a Film a architektura. „Přijde mi až neuvěřitelné, že jsme u činnosti vydrželi už 20 let a že Den architektury má tak obrovský úspěch v rámci celé republiky. Máme spoustu nápadů do budoucna, jak rozšířit naši činnost a na některé z nich se můžete těšit už v letošním roce. To hlavní ale zůstává – pomáhat šířit osvětu o současné kvalitní architektuře,“ uzavírá Marcela Steinbachová.

Srdečně Vás zveme na sledování online přednášky už 4. června od 19.30 hodin na facebookových stránkách KRUH a CAMP. Více informací najdete na www.kruh.info