Spolek KRUH zve na pokračování  letošního cyklus přednášek Severská cesta, cesta k odpovědnosti po dubnové pauze pokračuje květnovou online přednáškou. „Velmi nás mrzí celá situace okolo virové pandemii a samozřejmě také její dopady a zavedené restrikce. Z těchto důvodů jsme také byli nuceni zrušit naši dubnovou přednášku, kde mělo vystoupit architektonické studio Reiulf Ramstad z Norska a švédský ateliér Joliark, kteří se do Prahy nakonec podívají na podzim 1.10. 2020. Snažíme se přizpůsobit celé této situaci a velmi nás potěšilo, že zástupci finského studia AVANTO Architects souhlasili s online přednáškou. Proto v květnu poprvé za 20 let existence spolku KRUH uvedeme přednášku ve virtuálním světě, kde se můžeme všichni bezpečně potkat. 

    Květnová přednáška naváže na úspěšnou březnovou akci, kdy pozvání spolku KRUH přijal Karl Otto Ellefsen, který vyprávěl o známých norských turistických trasách, které kombinují výraznou krajinu a současnou architekturu. Ze severských zemí si vybíráme zajímavé přístupy, které by mohly být aplikovány i v našem prostředí. Chceme ukázat současný přístup k architektuře ve Skandinávii a vztah architektů k naší planetě. Severské země patří mezi nejodpovědnější ve spojitosti k životnímu prostředí, a to se odráží i v jejich postoji k architektuře.“

Mezi takové příklady patří finský ateliér AVANTO Architects, který se věnuje různorodým stavbám, od modulárních kůlen, chat až po veřejné budovy či vyhlídkové věže. Ve svých realizacích často používá přírodní lokální materiály, hlavně dřevo. Studio v roce 2004 založili Ville Hara a Anu Puustinen a kancelář se od té doby úspěšně účastnila již několika nejen celostátních, ale také mezinárodních soutěží. V roce 2017 bylo studio za svou stavbou veřejné sauny Loÿly v Helsinkách nominováno na Cenu Mies van der Rohe.

Online přednášku ateliéru AVANTO Architects lze navštívit ve čtvrtek 14. května od 19h30 na facebookových stránkách spolku KRUH a Centra architektury a městského plánování – CAMP. Akce proběhne zdarma, ovšem je možnost tuto přednášku a rovněž působení celého spolku podpořit zakoupením virtuálních vstupenek, které jsou k dispozici v předprodeji sítě GoOut.